pátek 28. října 2016

Code Week, Scratch ... jak to všechno dopadlo?

Nedobře i dobře, jak by řekli naši žáci :-)
Všichni jsme již byli natěšeni, jak u nás v Dambořicích, tak v Židlochovicích, a pomalu se chystali na společné dvouhodinové "programování".
Bohužel zasáhla vyšší moc a Pepova nemoc :-( Po krátké telefonické domluvě bylo rozhodnuto k přesunu akce na listopadový termín.
V Dambořicích jsme rozhodnutí nechali na šesťácích a sedmácích - zkusit "kódování" a "programování" v našich třídách, nebo se klasicky učit?
"Programovat!"
Domluvili jsme se tedy, že zkusíme programovat netradičně, bez počítače.
"Cože? Bez počítače? To jde?"
"Ano, jde."
Začali jsme vždy povídáním o tom, co si pod těmi slovy kódovat a programovat představují sami žáci a zda se již někdy s programováním setkali.
"To je jako napsat, teda nakódovat hru, nebo internet, aby to jelo ..."
"A programujete vy sami?"
"Ne, proč?"
Postupně jsme dospěli k tomu, že vlastně programujeme každý a ani o tom nevíme. Vytváříme si vlastní životní algoritmy co a jak dělat, aby to bylo nejrychlejší, aby nás to tolik nebolelo a aby ta naše cesta do školy byla co nejdelší a ze školy co možná nejkratší.
Poté jsme se rozdělili do dvojic a vysvětlili si naše papírové algoritmy.
Úkolem každé dvojice bylo pomocí šesti smluvených znaků zakódovat (dát povel neviditelnému počítači) obrázek ve čtvercové síti. Po vysvětlení, prvních pokusech a cvičných úkolech následovala hlavní a nejdůležitější část.
Protože jsme chtěli zůstat věrni našemu tématu "žáci žákům" měla každá dvojice připravit pro své spolužáky dva úkoly: 1) zakódovat vlastní vymyšlený obrazec, 2) napsat kód, který spolužáci musí rozkódovat (přečíst) a dle něj vykreslit do připravené čtvercové sítě výsledný tvar.
Bylo vidět, že tato část baví všechny nejvíce. Vytvořené obrazce a napsané kódy si dvojice vzájemně předali a po rozkódování a nakreslení vzájemně zkontrolovali. Nejpřínosnější byly diskuse mezi skupinkami, ve kterých si povídali, jaké řešení je nejlepší, nejkratší, nebo který z obrazců je vlastně nejlepší. Shodli se, že asi všechny :-)
V závěrečném hodnocení byli překvapení, že je to tak bavilo a ...
"... my chceme ještě."



Pokud si chcete algoritmy na papíře vyzkoušet také, můžete. Tady máte ty naše.

pátek 30. září 2016

Hrátky se Scratchem - akce GEG Brno v rámci Code Week 2016

Děti dětem, nebo spíše žáci žákům ... i tak by se dala nazvat naše další akce.
Sejdeme se netradičně již dopoledne 20. 10. 2016  během výuky na ZŠ Dambořice, kam zavítají vybraní žáci ze ZŠ Židlochovice, aby v rámci Code Weeku naučili místní šesťáky a sedmáky základům práce ve Scratchi. To celé pod záštitou GEG Brno.
Naší snahou bude celou akci zachytit na video a připravit si tak podněty a inspiraci pro další, tentokrát již online setkání nad Scratchem. Uvidíme :-)
Držte nám palce!

středa 28. září 2016

Čeština bez papíru

Jak používat žákovské mobily ve vyučování? Používat je vůbec? Jak je propojit s technikou ve třídě?

Na tyto a další otázky odpoví akce, o kterou nás požádala ZŠ Bednářova v Brně. Základní krůčky s technikou si ukážeme na práci v českém jazyku, diskutovat ale budeme i o jiných vyučovacích předmětech. Na různých aplikacích porovnáme systémy Android a iOS a propojíme naše zařízení s projektorem.

Workshop se uskuteční 20. 10. 2016 v 15:00 přímo v základní škole. Pokud se chcete také zúčastnit, stačí kontaktovat organizátory.

úterý 6. září 2016

Podzimní setkání členů GEG Brno

19. září 2016 se opět sejdou členové GEG Brno v kavárně Flexaret v Brně, aby společně vymysleli další zajímavé akce ve školním roce 2016/2017.
O výsledcích tohoto setkání a dalších činnostech GEGu Brno Vás budeme včas informovat.

čtvrtek 26. května 2016

Jaké bylo GAfE?

Malé ohlédnutí za IV. setkáním GEG Brno

Tématem našeho IV. setkání bylo prostředí GAfE - Google Apps for Education a jeho využití v prostředí základní a střední školy. Sešli jsme se v komorním počtu 10 osob v jedné z učeben ZŠ Dambořice

Po úvodním představení komunity GEG Brno jako součást GEG ČR a GUG ČR následovala prezentace Karla Malíka o využití GAfE na ZŠ včetně praktických ukázek jednotlivých možností systému. Druhá prezentace byla zaměřena na způsob a důvody zavádění GAfE a zkušenosti s jeho užíváním na SŠ prostřednictvím Ing. Miriam Sedláčkové.

Po krátké přestávce (došlo i na KAfE) následovaly dva workshopy - první zaměřený na Google Formuláře (využití jako dotazníkový i testovací nástroj) - ukázány byly jednotlivé typy otázek, možnosti uspořádání dotazníku, jeho administrace. Množství dotazů přinesla možnost automatického vyhodnocení testu skrze doplněk Flubaroo.
Druhý workshop ve zkratce představil Google Classroom a způsob práce s ním nejen jako s plnohodnotným a moderním LMS, ale i jako nástroj pro přípravu a vedení výuky, v tomto případě na střední škole.

Velké poděkování patří Miriam Sedláčkové za její prezentaci a workshop Google Classroom a pořadatelům ze ZŠ Dambořice.

Díky moc.

úterý 26. dubna 2016

GAfE = Google Apps for Education, IV. setkání GEG Brno

Vážení kolegové, GEGeři, nadšenci do vzdělávání,

přijměte naše pozvání na IV. setkání GEG Brno tentokrát nad tématem Google Apps for Education, zkráceně GAfE.
Co můžete očekávat?
Představení Google Apps for Education v praxi základní a střední školy. Výhody i nevýhody, problémy s nasazením, co na to kolegové a jak nám GAfE funguje v běžném provozu. O svých zkušenostech budou hovořit Karel Malík ze ZŠ Dambořice a Miriam Sedláčková ze SŠTE Olomoucká Brno.
V druhé části setkání proběhnou dva workshopy zaměřené na vybrané prvky GAfE - Google Classroom a Google Formuláře.

Kdy: 18. 5. 2016 od 17:00 do 19:30
Kde: ZŠ Dambořice

Akce je zdarma.
Registrace je nutná. Občerstvení zajištěno.

Kudy do ZŠ Dambořice - cesta od konečné autobusové zastávky IDS-JMK.

pondělí 28. března 2016

Cloudová úložiště (III. setkání)

Máte více počítačů a nevíte, ve kterém se skrývají hledané dokumenty?
Rádi fotografujete a potřebujete někam jednoduše ukládat fotografie?
Potřebujete někomu poslat soubory?
Chcete spolupracovat na jednom dokumentu přímo z vašeho obývacího pokoje?
Potřebujete vložit prezentaci nebo kalendář rovnou do vašich webových stránek?


Pokud vás zajímají odpovědi na předcházející otázky, přijďte za námi 12. 4. v 15:00 do ZŠ Vranovice. Vezmete-li si s sebou svůj notebook, můžete si v průběhu workshopu vybrat cloudové úložiště, s naší pomocí si ho nainstalovat a naučit se synchronizovat soubory se svým mobilem nebo tabletem.

Akce je určena začátečníkům.

Pokud chcete přijít, vyplňte prosím registrační formulář. Díky němu se dozvíme několik drobností, které nám pomůžou akci lépe zorganizovat.


čtvrtek 24. března 2016

Naprogramuj si vlastního robota

Co to jsou mikropočítače a jak se dají využít ve školství?

Po stole se vám prohání malý robotek ovládaný mobilním telefonem. Počítač, který jej pohání, není větší než platební karta. A naprogramovat jej zvládnou i vaši žáci. Není to vůbec nic složitého. Navíc stojí pár stokorun.

Zveme vás k seznámení s mikrokontrolérem a jeho programováním. Vyzkoušejte si pohrát s "Malinou" (Raspberry Pi) nebo s Arduinem, jedněmi z nejlevnějších a nejmenších počítačů na trhu.

O tom, co tato platforma mikropočítačů znamená a jaké má výhody, nám poví Martin Pilc, který se jimi dlouhodobě zabývá. Učitel Vilém Závodný nám pak představí jejich konkrétní využití ve školství. S žáky střední školy takovéto konkrétní roboty programuje a má nachystané i metodiky pro základní školy. Na své si tedy přijdou všichni. Sami poznáte, že je to opravdu velká zábava.

Kdy: čtvrtek 21. 4. 2016, 20:00  21:00

neděle 20. března 2016

Setkání Workshop Hours

Druhé setkání proběhlo 11. 3 na ZŠ ve Vranovicích. Na všechny plánované workshopy se nám bohužel nedostával čas, ale alespoň se máme na co těšit příště.

Schůzku zahajovalo srovnání žákovských prezentací v Prezi a klasickém PowerPointu. Z diskuse vyplynulo, že Prezi používáme zejména při publikaci, kdežto PowerPoint k rychlému a jednoduchému předání informací. Účastníci konstatovali, že žáci a studenti se i po nabídce jiných možností vrací k zpět k PowerPointu. Jako alternativa k uvedeným možnostem zaznělo jméno aplikace Haiku Deck.

V části věnované online nástěnkám  jsme hledali jednotné multiplatformní prostředí, ve kterém by fungovala interaktivní tabule. Vyzkoušeli jsme proto beta verzi nástěnky Deekit. Při té příležitosti jsme diskutovali o Chromixiu, rozšíření pro Chrome (Mindmup) a dalších nástěnkách, které používáme (Lino, Padlet). Účastníci ocenili, že i poměrně starý počítač lze oživit skvěle fungujícím systémem.

Poslední prezentace Brand na sociálních sítích nás seznámila s nejznámějšími sítěmi (Twitter, Google+, Facebook, LinkedIn), vysvětlila, proč a jak si budovat svou značku a jak téma souvisí se sociálními sítěmi žáků. Ocenili jsme i tipy na zajímavé osobnosti (Otto Bohuš, Jan Řezáč, David Grundl). A dále probíhala diskuse o Facebooku, do jaké míry je vnímán jako prostředí pro zábavu, ale i stále častější prostředí pro učitelské zájmové skupinky, o Google+ jako “mrtvé” síti, s čímž řada z nás nesouhlasila, a v neposlední řadě i o negativech.

V závěru setkání zejména nově příchozí vyjádřili přání blíže se seznámit s možnostmi cloudových úložišť.


středa 10. února 2016

Workshop Hours - II. setkání GEG Brno

Nechte se zlákat na pět tematicky různorodých workshopů / ukázek z IT dovedností (programů, aplikací) členů GEG Brno, které používají ve svém profesním životě - především za katedrou, ale i mimo ni. 

Kde: ZŠ Vranovice
Kdy: 11. 3. 2016 od 16:00 do 18:30

Z jakých témat v registračním formuláři vybíráme?

  • Online tabule, nástěnka - nástroje a appky využitelné na všech typech IWT, sdílení obrazovky, online spolupráce.
  • Classroom - ukázka tříd, práce se třídou.
  • Jak se neztratit ... využití Google Earth, mapových portálů, GPS doma i ve škole.
  • Brand na sociálních sítích - jak na brand na internetu skrze soc. sítě?
  • Excel a jeho možnosti - porovnání s Tabulkami Google.
  • Google Weby - 2 projekty na GW.
  • Google Formuláře - písemky a nejen to :-)
  • Časové osy online - ukázka.
  • Edmodo jako alternativa Google Classroom.
  • Prezi - ukázky žákovských prezentací a myšlenkových map.
Jak vypadá průběžné hlasování?


Akce se koná za každého počasí :-) v budově ZŠ Vranovice.

Registrace je nutná, počet míst je omezen. A ... občerstvení zajištěno :-)

Kudy?