pondělí 28. března 2016

Cloudová úložiště (III. setkání)

Máte více počítačů a nevíte, ve kterém se skrývají hledané dokumenty?
Rádi fotografujete a potřebujete někam jednoduše ukládat fotografie?
Potřebujete někomu poslat soubory?
Chcete spolupracovat na jednom dokumentu přímo z vašeho obývacího pokoje?
Potřebujete vložit prezentaci nebo kalendář rovnou do vašich webových stránek?


Pokud vás zajímají odpovědi na předcházející otázky, přijďte za námi 12. 4. v 15:00 do ZŠ Vranovice. Vezmete-li si s sebou svůj notebook, můžete si v průběhu workshopu vybrat cloudové úložiště, s naší pomocí si ho nainstalovat a naučit se synchronizovat soubory se svým mobilem nebo tabletem.

Akce je určena začátečníkům.

Pokud chcete přijít, vyplňte prosím registrační formulář. Díky němu se dozvíme několik drobností, které nám pomůžou akci lépe zorganizovat.


čtvrtek 24. března 2016

Naprogramuj si vlastního robota

Co to jsou mikropočítače a jak se dají využít ve školství?

Po stole se vám prohání malý robotek ovládaný mobilním telefonem. Počítač, který jej pohání, není větší než platební karta. A naprogramovat jej zvládnou i vaši žáci. Není to vůbec nic složitého. Navíc stojí pár stokorun.

Zveme vás k seznámení s mikrokontrolérem a jeho programováním. Vyzkoušejte si pohrát s "Malinou" (Raspberry Pi) nebo s Arduinem, jedněmi z nejlevnějších a nejmenších počítačů na trhu.

O tom, co tato platforma mikropočítačů znamená a jaké má výhody, nám poví Martin Pilc, který se jimi dlouhodobě zabývá. Učitel Vilém Závodný nám pak představí jejich konkrétní využití ve školství. S žáky střední školy takovéto konkrétní roboty programuje a má nachystané i metodiky pro základní školy. Na své si tedy přijdou všichni. Sami poznáte, že je to opravdu velká zábava.

Kdy: čtvrtek 21. 4. 2016, 20:00  21:00

neděle 20. března 2016

Setkání Workshop Hours

Druhé setkání proběhlo 11. 3 na ZŠ ve Vranovicích. Na všechny plánované workshopy se nám bohužel nedostával čas, ale alespoň se máme na co těšit příště.

Schůzku zahajovalo srovnání žákovských prezentací v Prezi a klasickém PowerPointu. Z diskuse vyplynulo, že Prezi používáme zejména při publikaci, kdežto PowerPoint k rychlému a jednoduchému předání informací. Účastníci konstatovali, že žáci a studenti se i po nabídce jiných možností vrací k zpět k PowerPointu. Jako alternativa k uvedeným možnostem zaznělo jméno aplikace Haiku Deck.

V části věnované online nástěnkám  jsme hledali jednotné multiplatformní prostředí, ve kterém by fungovala interaktivní tabule. Vyzkoušeli jsme proto beta verzi nástěnky Deekit. Při té příležitosti jsme diskutovali o Chromixiu, rozšíření pro Chrome (Mindmup) a dalších nástěnkách, které používáme (Lino, Padlet). Účastníci ocenili, že i poměrně starý počítač lze oživit skvěle fungujícím systémem.

Poslední prezentace Brand na sociálních sítích nás seznámila s nejznámějšími sítěmi (Twitter, Google+, Facebook, LinkedIn), vysvětlila, proč a jak si budovat svou značku a jak téma souvisí se sociálními sítěmi žáků. Ocenili jsme i tipy na zajímavé osobnosti (Otto Bohuš, Jan Řezáč, David Grundl). A dále probíhala diskuse o Facebooku, do jaké míry je vnímán jako prostředí pro zábavu, ale i stále častější prostředí pro učitelské zájmové skupinky, o Google+ jako “mrtvé” síti, s čímž řada z nás nesouhlasila, a v neposlední řadě i o negativech.

V závěru setkání zejména nově příchozí vyjádřili přání blíže se seznámit s možnostmi cloudových úložišť.