úterý 9. května 2017

Google Cardboard v (ne)výuce

Proč takovýto nadpis? Copak není virtuální realita a s ní spojený průzkum všeho možného na naší planetě, ve vesmíru či uvnitř lidského těla to pravé pro vzdělávání? Ale je ... jenže to Ale!

Poznámka ... nečekejte pojednání jak na virtuální realitu, či technické specifikace virtuálních brýlí, text níže napsaný je pohledem do mých počátků s využitím VR ve výuce na naší škole, takové malé "Per aspera ad astra."

Když jsem před časem obdržel plnou dárkovou tašku Cardboardů (dále jen GC = Google Cardboard) s logem Google, byl jsem nadšený. Mé nadšení přetrvávalo i později večer, kdy jsem zkoušel první aplikaci pojmenovanou jednoduše Cardboard ..."Super, funguje to!" A hned mne napadala spousta nápadů, jak GC hned zítra využiji v zeměpise - bereme Afriku, takže Viktoriiny vodopády, průlet nad Nilem, určitě Kilimandžáro, trochu toho pralesa ... hodina, kterou by si přál každý žák. Chytrý mobil má každý z nich, WiFi máme ve škole dobrou, žádný problém.

Ale ...

První zádrhel nastal o chvilku později ... našel jsem mnohokrát zmiňované a v motivačních videích (já vím, nemám být tak důvěřivý) bezvadně fungující Google Expedition - instalace na iPad i spuštění "vpoho", teď ještě mobil s mimozemským duchem (rozuměj OS Android) a ... první průšvih: "Tato aplikace není kompatibilní se žádným z vašich zařízení." ... nevadí, mám starý mobil ... na těch, co mají děcka, to určitě půjde.

Nešlo!

Byť jsem druhý den nakráčel co nejveseleji do třídy, vybalil nadšeně GC, naladil všechny šesťáky na dobrodružství nad krásami Afriky, naše úsměvy hasly jeden za druhým společně s hláškami: "Mně to nejede... Toto zařízení není kompatibilní, hmm... Mně se to netočí." Ani jedna z aplikací (Cardboard a Expedice) nejela. Teda jela, ale zůstal nám jen jeden zamrzlý pohled, občas s ním šlo pohybovat prstem, občas si pustit video ... ale virtuální realita a už vůbec zábava to nebyla. Vše zachraňoval můj starý mobil, kde jsme točily opakovaně Viktoriiny vodopády s 360° pohledem (na GC fakt super zážitek).


Kde byl problém? Modří už vědí ...
Chyběl gyroskop ...

Ano, mohl jsem si přečíst minimální požadavky pro Google Expedice, ale kdo by to v tom nadšení činil, že? Mohl jsem si půjčit mobil kolegů a vyzkoušet to ještě před hodinou s jiným přístrojem, ale já chtěl to nadšení předat co nejrychleji.

Co s tím?
Nastudoval jsem, co vlastně mám v ruce, kolik senzorů takový mobil má či, v našem případě, nemá. A prohledal spoustu nabídek eshopů, aby se mi ten správný kousek dostal do ruky. Po peripetiích s nákupem a výměně prvního "stroje" (světe div se, chyběl mu gyroskop :-) byť v parametrech byl) za jiný jsem konečně mohl rozjet výuku s GC.

Ano, jen s JEDNÍM mobilem ... každý nějak začínal.
Dříve jsme si posílali od jednoho ke druhému kde co, proč by nemohl kolovat GC. A ono to funguje! Vybrané video, či pohled z Expedice vhodně doplní probíranou látku (dnes jsme například letěli kol Mont Blancu). A vůbec nevadí, že pro začátek máte jen jeden přístroj. Taky jsem se toho bál ... zbytečně.


Na závěr ...

GC si své místo v mých hodinách již zajistilo. Zkuste to i vy.
Na webu je spousta zajímavého materiálu, který obohatí vaše hodiny ať jde o zeměpis, dějepis, přírodopis či hudební výchovu.
Mrkněte na svůj mobil, vyzkoušejte jej a třeba vás překvapí, že má vše, co ke správnému využití Google Cardboardů potřebujete ... teda ještě ty Cardboardy :-) nebo jiné brýle pro virtuální realitu.

Naše GC v dnešní výuce zeměpisu.

Ps. Pokud hledáte inspiraci, mrkněte se po okolí, zda právě vaše nejbližší GEG skupina nepořádá workshop zaměřený na virtuální realitu ... jsou to borci a nadšenci, kteří rádi poradí, zodpoví vaše dotazy a možná i nakazí pedagogickým optimismem. Za GEG Brno mohu říci, že setkání nad Google Cardboardy a další VR ve výuce "is od the way".

Žádné komentáře:

Okomentovat